wtorek, 22 stycznia 2013

Zakwas na chleb żytni

Jak wykonać zakwas żytni? 

Dzień 1.
Godzina 20:00
Bierzemy szklane naczynie, w którym łączymy 100 g. mąki żytniej i 100 ml letniej wody. Najlepiej, aby woda była mniej więcej w temperaturze od 37- 40 stopni, czyli letnia, lecz nie za gorąca ponieważ nam się nie zrobi zakwas jak woda będzie za ciepła. Mieszamy dokładnie drewnianą łopatką składniki. Konsystencja powinna być gęstej śmietany. Słoik lub inne szklane naczynie przykrywamy i stawiamy w ciepłym miejscu na 12 h.

Kiedy nie mamy miejsca w domu zbyt ciepłego miejsca to możemy piekarnik nagrzać do 40-50 stopni. Później wyłączyć piekarnik. Wstawić zakwas. Zakwas w piekarniku będzie miał przez długi czas odpowiednie ciepło.

Dzień 2 
Godzina 8:00
Bierzemy łyżkę lub łopatkę i mieszamy dokładnie zakwas. Przykrywamy go ponownie i stawiamy do ciepłego miejsca.

Godzina 20:00
Czas na dokarmianie zakwasu. Do naczynia dodajemy 50 g mąki żytniej i 50 ml letniej wody, mieszamy i stawiamy w ciepłe miejsce na 24h

Dzień 3 

Godzina 20:00
Zakwas powinien już fermentować. Możemy to sprawdzić np. wąchając go. Jeśli będzie w zapachu lekko kwaskowaty to znaczy że zakwas poprawnie pracuje.

Do zakwasu dodajemy 50 g mąki żytniej i 50 ml letniej wody. Mieszamy dokładnie i przykrywamy i odstawiamy do ciepłego miejsca na 12 h

Dzień 4  

Godzina 8:00 
Zakwas tylko mieszamy i ponowienie przykrywamy i odstawiamy na 12 h

Dzień 5 
 
Zakwas tak szczerze już jest gotowy ! Na wierzchu zakwasu są liczne pęcherzyki powietrza, a konsystencja  jest gęsta .

Godzina 14:00 
W tym momencie możemy piec pierwszy chleb albo coś innego na żytnim zakwasie.

Jak zrobić nowy zaczyn?

Z aktywnego zakwasu odkładamy 3 łyżki do nowego naczynia. Trzymamy go w lodówce.

Jeśli planujemy wypiek to wystarczy wieczorem dokarmić go mąką i letnią wodą. ( np. 150 g mąki i 150 g wody letniej) Gdy nakarmimy zakwas nie trzymamy go ponownie w lodówce, a w ciepłym miejscu jak przy początkowych krokach. Następnego dnia jest gotowy do użycia.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...